FAQ: Вопросы ответы часть 5

по сметному делу
din cauza estimat
supervisor
Эксперт

FAQ: Вопросы ответы часть 5

Mesajde supervisor » 08 Iun 2015, 15:10

Типичные вопросы ответы взятые с http://www.smeta.md
Поскольку наш форум является продолжением раздела вопросы и ответы

Q: BUNA ZIUA ESTE ASA POZITIE IzF54 CA AM INTILNIT, CINE O ARE IN CMETA POATE SAMIO TRANSMITA PE MAIL DIN SMETA CA PROGRAM VA ROG FRUMOS
A: Nu transmim pe mail normele, asta norma este mod.19

Q: Buna ziua, am o mica intrebare la dumv si daka pute-ti sa ma ajutati. Iata in fata mea am un caiet de sarcini si am intimpinat unele normative care in programa nu le gasesc. Este vorba despre 08-02-375-7 si suna in felul urmator /Armatura liniara suplimentara la pozarea CIA (tip Torsada)/. Programa are reinointe toate cele 24 de modificari. Multumesc anticipat si astept raspuns.
A: Aceasta norma se anuleza conf. mod.24

Q: ЕСТЬ ЛИ ПОЛОЖЕНИЕ ПО ОПРЕДЕЛЕНИЮ СТОИМОСТИ ПРОВЕРКИ И ЭКСПЕРТИЗЫ ЗДАНИЙ И СООРУЖЕНИЙ ДЛЯ СТРОИТЕЛЬСТВА как NCM L.01.09-2013 по проектной документации
A: Обратитесь в отдел экспертизы Министерства регионального развития и строительства РМ

Q: Buna ziua. In cazul in care punem pozitia AcD53A, care include si armatura, beton, cofraje etc, e nevoie sa introducem si pozitia AcD53A1, unde sint elementele din beton prefabricat? Va multumesc
A: AcE10-AcE13, mod.24

Q: Ce pozitie se foloseste la montarea teracotei pe pardoseli ?
A: CG17 (mod.21)

Q: Объясните пожалуйста,по каким расценкам или нормам расчитываеться смета на проектирование.
A: NCM L.02.11-2013, NCM L.2.11-1:2013 - NCM L.2.11-11:2013

Q: имеют ли право проверяющие органы исключить из акта на выполненные работы заготовительно-складские 2% для строительных и с/тех.материалов,если они включены в смету на тендор?
A: Да, если у Вас нет приобъктного склада с официальным сторожем, т. e. ведется монтаж 'с колес'

Q: As vrea sa stiu daca exista cataloage pentru winsm 2000 pe moldova dar in limba rusa unii clienti cer o traducere mai coerenta din md in rusa, va multumesc
A: WinSmetaNeo are cataloagele si limba rusa, si limba romana

Q: Ce normativ prevede montarea ascensoarelor(lifturi) tehnologice
A: MAs, MRAs

Q: As vrea sa va intreb daca e permis modificarea normelor,reurselor si inlocuirea materialelor,mecanizmelor inlocuirea lor,avind caietul de sarcini de la concurs???Si daca nu e permisa unde as putea gasi conform legii stipularea acesteea????
A: NCM L.01.01.-2012 Regul de determinare a valorii obiectivelor de constructii

Q: Добрый день, скажите пожалуйста, почему когда я в генераторе отчетов ставлю галочку на пункте /смета/, то выходит ошибка, в которой пишет, что /файл шаблона не существует или не выбран/...
A: Перезвоните в офис 022 209-108, 022 209-157, Вам обязательно помогут

Q: Ce capacitate are autobasculanta în TsI50 (Modificarea 24)? Multumesc
A: Modif.24 - La Indicatorul de norme de deviz pentru lucrări de terasamente ,,Ts” se modifică următoarea normă de deviz: TsI50A÷J ПРИКАЗ Nr. 175 от 27.12.2013 об утверждении Изменения № 24 к Сборникам сметных норм в строительстве „Nr. 8”, „RpAr”, „RpD”, „RCs”, „C”, „D”, „Ts”, „Ac”

Q: ce cod va fi la demontarea gardului din plasa din sirma.. si va rog frumos trimeteti modificarile 19 pe email.
A: RpCS15-RpCS20 Может, что-то Вы сможете выбрать

Q: В расценке Iz35GA указана норма расхода на Masina de taiat gresie, cu disc D=500 mm, de 5,5 Kw 0,01 маш/час. Хотя в расценках на аналогичную работу в сборнике RpIzB55A расход 0,1 маш/час. Корректировок нет. Проверяющие логике не внемлют...
A: Это вопрос к нашему Министерству, расценки взяты из утвержденных сборников.

Q: Скажите пожалуиста сколько стоит 1 человеко/час с 01.08.2014
A: 36,45 леев/час

Q: Cum as putea gasi un normativ ce tine de gardurile prefabricate din beton armat, de la producere si pina la montare. Va multumesc anticipat!
A: CO08

Q: Spunetimi va rog in care editie al monitorului oficial este indicat pretul nou de 36.45lei/h, va multumesc?!
A: Monitorul Oficial Nr.209-216 din 25.07.2014

Q: Spuneti-mi va rog la intocmirea devizelor-oferte de catre antreprenori pentru LICITATII, este obligatoriu de indicat salariu muncitorilo constructori in marime de 36,45 lei/ora, sau poate fi micşorat?
A: Nu pot

Q: Cum si de unde pot sa am toate modificarile?
A: Care intreprinderea, sunaţi-vă 022 209-108

Q: Buna ziua, de unde as putea face rost de noile modificari?
A: Care intreprinderea, sunaţi-vă 022 209-108

Q: Ce norme de deviz de folosit la montarea - statiei de filtrare, sistem de dezinfectare a apei in cadrul /Sistemului de purificare a apei potabile/.
A: SE56

Q: Подскажите пожалуйста в каком справочнике искать /устройство ниш в кирпичных стенах/ ? Выходит что это 46 справочник (ГЭСН 46-03-012), но такого справочника в нормативных базах не нашел. Также интересует аналог молдавского справочника /Демонтаж/ ГЭСНр2001-67
A: Вы ссылаетесь на пробивку борозд из 46 сп., см.RpCG18, RpCU06, RCsU06

Q: в помещении высотой 5 метров можно ли включить в смету вид работы как сборка лесов и как это расчитывается
A: Читайте об этом в техчастях сб. C , RpC

Q: Какую расценку можно применить для работ по отделке внешних оконных откосов? Установлены стеклопакеты, откосы штукатурятся клеевой смесью и окрашиваются.
A: CF61

Q: Am o intrebare, dak cineva stie sa ma ajute… In privinta resurselor..stim cu totii ca sunt 3 categorii de resurse, manopera, utilaj si materiale. Deci in multe indicatoare sunt o serie de materiale care definesc o lucrare aparte, dar sunt si alte materiale care din punctul nostru de vedere nu il voi folosi..intrebarea este urmatoarea: Pot elimina o resursa de material in caz ca nu-l voi folosi? Pentru ca am auzit eu ca daka lucrezi cu statul, nu trebuie nimik sters si trebuie lasat asa cum este in baza normativa...
De ce intreb, pentru ca de ex la electricitate sunt o multimea de materiale care de exemplu cind introduc cantitatea de volum, resursa materialului imi apare cu 0.005 sau 0.02 si pentru comoditate le sterg. Ms anticipat
A: Все завист от заказчика, если он требует оставить, оставляйте, но объясните ему, что будет много уходить бумаги, там где очень маленькие расходы материалов можете смело удалять

Продолжение следует...

Înapoi la “Вопросы-ответы / Intrebari si raspunsuri”